Sneakers, wedges, adidasky, conversky, tenisky… co to všechno je?

Zejména v posledních letech spolu s rozmachem dovozu bot ze zahraničí v kombinaci s lenosti a neznalostí týmů v obchodech a e-shopech s obuví vzniká v terminologii bot jistá chaotická rozmanitost kombinující české a zejména anglické názvosloví.

Ačkoliv mají často anglické názvy české alternativy, prodejci to často neví nebo jsou líní překládat, a tak máme nyní místo tenisek “sneakers”, v horším případě počeštělé “sneakersky”. Svou roli v tomto procesu hrají i samotní nakupující, kteří sami terminologii neznají a řídí se informacemi ze zahraničních stránek a pak zboží pod těmito termíny vyhledávají a vyžadují, prodejce pak jen logicky reaguje na změnu orientace trhu.

Dobře, takže sneakers rovná se (doslova a do písmene) tenisky. Co ale ty wedges? Wedge je anglický termín pro klín, tudíž “wedges” znamená “klíny” a označuje jakékoliv boty na klínku, nejčastěji právě tenisky na klínku.

Adidasky, conversky, vansky, atd., pod těmi všemi názvy opět můžeme najít obyčejné (nebo i neobyčejné) tenisky. Proč? Adidas, Converse, Vans (a i některé další) jsou úspěšné značky vyrábějící především tenisky a jsou natolik známé a populární, že se u nich označení značky téměř sžilo s označením samotného druhu obuvi. Opět tomuto trendu pomáhají i samotní nakupující cíleně vyhledávající tyto pojmy nebo dokonce padělky těchto známých firem.

Co na to říkáte vy? Koupili byste si radši “sneakers” nebo klasické české tenisky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *